Program


Orosz történetek
2

Orosz történetek

Műsor:
Rimszkij-Korszakov: Mlada – A nemesek felvonulása / Rimszkij-Korszakov: Karácsonyéj-szvit / Sosztakovics: V. (d-moll) szimfónia, op. 47.
 több...

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2022. január 18. kedd, 19:30

OROSZ TÖRTÉNETEK

Közreműködik:
Kodály Filharmonikusok Debrecen

Vezényel: Anton Shaburov

Az XIX- XX. századi szerzőket felvonultató hangverseny műsora karakteres műveken keresztül ad áttekintést a korszak orosz zenéjéről. A világszerte méltán népszerű Csajkovszkij mellett a nemzeti romantika legkiválóbb képviselői, az ún. „Orosz ötök” köréhez tartozó zeneszerzők voltak, akik közül Muszorgszkij eredetiségével, Rimszkij-Korszakov pedig briliáns mesterségbeli tudásával emelkedett ki. 1872-ben a cári színházak igazgatója, Sztyepan Gedeonov felkérte Muszorgszkijt és Nyikolaj Rimszkij-Korszakovot, hogy komponáljanak egy Mlada című opera-balettet. Ez a terv finanszírozás hiányában meghiúsult, de Muszorgszkijnak sikerült saját Mlada-töredékeiből megmentenie egy indulót, melyet egy II. Sándor uralkodását ünneplő eseményre szánt. Az ünnepség sem jött létre, de 1880 októberben az Orosz Zenei Társaság előadta a darabot, Ünnepi induló címmel.  A bevezető fanfár után az induló széles, népdal jellegű témáját a harsonák mutatják be, majd a vonósok válaszolnak rá. Ezután egy „alla turca” trió-szakaszt hallunk c-mollban, többnyire lágy fafúvósokkal és vonósokkal, az ütők törökös kísérete fölött. Végül a visszatérő első formarész zenei anyaga zárja a hatásos indulót. Muszorgszkij több művéhez hasonlóan a hangszerelést jóbarátja, Rimszkij-Korszakov végezte el. A hangversenyen Rimszkij-Korszakov: Mlada – A nemesek felvonulása című mű hangzik el

Rimszkij-Korszakov 1894-1895 között írta Karácsony-éj című operáját, melynek anyagából 1903-ban mintegy félóra időtartamú zenekari szvitet állított össze.  A négy felvonásból álló opera Gogol: Esték egy Dikanka melletti tanyán című, népmesei hangulatú novelláján alapul. A szvit meseszerű programzenéje egy fantasztikus világot idéz meg, ahol a havas táj felett csillagok táncolnak és játszadoznak. Aztán elkezdődik a lidérces boszorkányszombat, ahol a sátáni Vakula jelenik meg harci lován. A szvit bővelkedik rendkívül változatos tánckarakterekben is, egyaránt hallunk körtáncot, csárdást és nagyszabású polonézt. Az éjféli misére vonuló hívőket idéző záró rész végén halkan megszólaló harangok nyugodt, áhítatos hangulatban zárják az orosz mester remekét. A Karácsony-éj szvit méltó társa Rimszkij-Korszakov jól ismert, népszerű darabjainak (Seherezádé, Spanyol capriccio). Partitúrája jellegzetes orosz levegőt áraszt, és pazar hangszerelése sem téveszti el a hatást.

Dmitrij Sosztakovics, akinek szinte minden műfajt felölelő életműve méltó folytatása romantikus elődei művészetének, Sztravinszkij és Prokofjev mellett a XX. századi orosz zene legjelentősebb alkotója.  Életét és pályáját erősen meghatározta az a kettősség, melyet a szovjet kultúrpolitika időnként támogató, máskor tiltó magatartása mért rá. Művészetének középpontjában a vonósnégyes és a szimfónia áll, mindkét műfajból tizenötöt darabot alkotott. Alkotói gondolkodásmódjára nagy hatást gyakorolt a Mahler művészetével való megismerkedés. V., d-moll szimfóniáját 1937 őszén mutatták be Leningrádban. A darab megszületését nehéz időszak előzte meg, Sosztakovics operáit (Az orr, Kisvárosi Lady Machbet) heves támadások érték, melynek során darabjait formalistának majd „zene helyett zagyvaságnak” minősítették. Ezek után érthető, hogy a zeneszerző olyan szimfóniát igyekezett írni, mely látszólag megfelel a „hivatalosság” ízlésének, tartalmi, művészi vonatkozásban azonban nem mond le saját művészi igazságáról. Nem csoda, hogy a sorok közt olvasni tudó közönség a mai napig keresi és magyarázza az V. szimfónia rejtett üzeneteit.  A mintegy háromnegyed óra időtartamú szimfónia tételrendje némileg Beethoven Kilencedikjét is eszünkbe juttatja. Nyitótételét ugyanis egy scherzo követi, a harmadik helyen egy largo áll, csak ezután következik a feloldást hozó (?) finálé. Egyes források szerint Sosztakovics a következőképpen fogalmazta meg művének lényegét: „Szimfóniám témája egy személyiség kialakulása. A mű koncepciójának középpontjában egy ember áll, minden szenvedésével.” A fajsúlyos mondanivalót a mindössze harmincegy éves zeneszerző bámulatos szakmai tudással és invencióval komponálta meg. Formálása, zenekarkezelése, hangszerelése briliáns, az előadó együttes valamennyi részlege számára igényes feladatot ad. Sosztakovics V. szimfóniája egyike a XX. század legjátszottabb darabjainak, méltán került fel a szimfonikus irodalom toplistájára.
– baljos –

ANTON SHABUROV:
Miután 2018-ban elnyerte a 9. Nemzetközi Karmesterverseny első díját Bukarestben, az egyik legígéretesebb orosz karmesternek tekintik. Korábbi sikerei között szerepel a 2016-os Felix Mendelssohn Nemzetközi Karmesterverseny első díja, valamint a 2013-as Ilja Musin orosz karmesterversenyen elért első helyezés és Közönségdíj. Anton Saburov Jekatyerinburgban született és zenei végzettségét az urali Muszorgszkij és a moszkvai Csajkovszkij konzervatóriumokban szerezte. 2008-2017-ig az urali Muszorgszkij Konzervatóriumban tevékenykedett vezető karmesterként és művészeti vezetőként, valamint tanított is. 2016 augusztusában vezényletével a Konzervatórium szimfonikus zenekara diadalmaskodott a Berlini Konzerthausban, a Young Euro Classic fesztiválon. Vendégkarmesterként dolgozott már a MÁV Szimfonikus Zenekarral, az Urál Filharmonikus Zenekarral, a Plovdivi Filharmonikus Zenekarral (Bulgária), a Kazah Köztársaság Állami Akadémiai Szimfonikus Zenekarával, a Dél-Arizonai Szimfonikus Zenekarral (Tucson, USA). 2017-2020-ig a Távol-Keleti Állami Szimfonikus Zenekar (Habarovszk, Oroszország) vezető karmestere és művészeti vezetője. 2017-től a Mariinszkij Színház állandó vendégkarmestere. 2021 augusztusától a Rostov-i Szimfonikus Zenekar vezető karmestere és művészeti vezetője.

Ajánlatunk


Tavaly az Edinburgh Fringe Fesztiválon óriási kritikai és közönség sikert arató IMA újra látható a Müpa mellett felállított sátorban.

A magyar irodalom egyik legszívbemarkolóbb alkotása felnőtteket, fiatalokat egyaránt megérint. Közös gondolkodásunk és közbeszédünk része lett a grund, amely a miénk, ahogy azt Dés-Geszti csupa érzelem, csupa dallam betétdalában éneklik a szereplők.

Ahogy egy kritikusa írta: „Akinek nehéz a szíve, vagy csak melegségre vágyik, nézze meg ezt a darabot. Aki a nagy generáció tagja és képtelen megérteni az unokáját, vagy az ipszilon generációé, és kiborítják a nagyszülei, nézze meg ezt a darabot. Aki egyszerűen szereti a színházat, nézze meg ezt a darabot.”

További ajánlataink


A humorban bővelkedő vígjátékunk különlegessége, hogy Nagy Sándor közel negyven karaktert kelt életre.

Boléro francia életrajzi dráma, 120 perc, 2024 francia nyelven, magyar felirattal

zenés családi roadmovie 10-től 100 éves korig

Ajándékozzon jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány, a jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Kultúrát otthonról
online.jegy.hu

Élvezze az otthona kényelméből az online streaming kínálatunkat!

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön hírlevelünkből a legnépszerűbb programokról!

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!