Zenész.
Zenei tanulmányait szülőfalujában kezdte. Pál Károly, a testvére volt az első tanára. Később Ungváron és Kijevben tanult. A Kijevi Zeneakadémia két karán diplomázott, szolfézs, ének-zene, karvezetés, opera és szimfonikus zenekari karnagy szakokon.
A diákévekkel párhuzamosan, a Kijevi Operaházban dolgozott kórusvezetőként. 1978-ban visszatért Kárpátaljára. Tanított a Kárpátaljai Közművelődési Szakközépiskolában, a Viski Zeneiskolában, és vezette a község gyermek- és vegyeskarát.
1979-ben házasságot kötött Jancsó Katalinnal. Két gyermekük született, Eszter és István. 1986-99 között a család Péterfalván élt. Ebben az időszakban volt Pál Lajos a Péterfalvi Zeneiskola igazgatója. Feleségével elindították a Kodály-módszer szerinti tanítást. A klasszikus zene mellett a gyerekek magyar népzenét és néptáncot tanulhattak, ami akkor nem volt része az ukrán oktatási programnak.
A tanítással párhuzamosan vezették a Tisza Dal- és Táncegyüttest. 1994-től a mai napig szervezik a Kárpátaljai Népzene, Néptánc és Kézműves Tábort. Elindították az Általmennék én a Tiszán Népdaléneklési Versenyt. Pál Lajos 1989-től népzenei gyűjtéssel is foglalkozik. Halmos Béla, Virágvölgyi Márta, Vavrinecz András, Teszáry Miklós segítségével hangszeres népzenét és néptáncot gyűjtöttek ruszinoktól, románoktól és magyaroktól egyaránt. Részt vett az Utolsó Óra programban.
1999-től Magyarországon él. Az Aszódi Podmaniczky Művészeti Iskolában tanít, azonban nem szakította meg kapcsolatát Kárpátaljával. Családjával közösen szervezi a nyári táborokat, óraadó a Kárpátaljai Magyar Főiskolán. Pedagógusi munkássága mellett, aktív résztvevője a galgamenti községek kulturális életének. A magyar mellett figyelmet fordít a galgamenti szlovák hagyományok feltárására és továbbadására. Tanítványai kitünő eredményekkel szerepelnek országos versenyeken.
Rendszeresen vesz részt országos minősítőkön, mint zenei zsüri.
A 90-es évektől a színházi tevékenység is része az életének. Több színházi produkció zenei szerkesztője, többek között a
Kárpátaljai Magyar Drámai Színházban, a szarvasi Szlovák Színházban, debreceni Csokonai Színházban, valamint a győri Vaskakas Bábszínházban.
Díj:
Magyarország Érdemes Művésze díj
Színházi munkáiból:
2018 Drótos Jankó - zene (Bemutató 2018. április 20.)
2016 Érthetetlen anyanyelv - közreműködő
2016 A Gulag virágai - közreműködő (Bemutató 2016. november 12.)
2014 Megidézett Kárpátalja - zenei szerkesztő (Bemutató 2014. november 16.)
2012 Tántorgók - zene (Bemutató 2012. június 15.)
2011 A suszter álma - zeneszerző (Bemutató 2011. március 16.)
2010 Mesés férfiak szárnyakkal - színész
2009 Képzeletbeli Operett - zenész (Bemutató 2009. április 24.)
2006 Kubo - zene
2002 Karnyóné - zene (Bemutató 2002. augusztus 6.)
Magyar Állami Népi Együttes - Megidézett Kárpátalja Közönségtalálkozó + Vetítés
Győri Nemzeti Színház
Magyar Állami Népi Együttes és a Győri Balett közös műsora
Hagyományok Háza
Mesés férfiak szárnyakkal
Nemzeti Színház
Mesés férfiak szárnyakkal
Pécsi Országos Színházi Találkozó
Összefogás hagyományörző mestereinkért-jótékonysági koncert
Fonó Budai Zeneház Nonprofit Kft.
TAVASZKÖSZÖNTŐ NÉPTÁNC GÁLA - a Szentendre Táncegyüttes műsora
Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft.